June 2011

USAO Ballroom Resereved

Date: 
09/17/2011 - 11:00am - 11:00pm

USAO Alumni Chapel Reserved

Date: 
09/17/2011 - 1:00pm - 5:00pm

USAO Alumni Chapel Reserved

Date: 
09/23/2011 - 4:00pm - 09/24/2011 - 9:00pm

PHILLIPS, Mildred M. (Heister)

in
Published: 
May-11-2011

Mildred Marion Phillips passed from life on earth into eternal life with her heavenly Father on Wednesday, May 11, 2011. She was born on Oct. 29, 1920, in Payne County, Okla to Meridith Merrit Mert Heister and Ora Ellen Emerson Heister. She graduated from Perkins High School in 1938. She was able to attend Oklahoma College for Women for one semester before being called home to help with a family crisis. During WWII she worked for McDonald Douglas in Tulsa. On May 11, 1946, she married Orbia Frank Phillips in Cushing and to this union one daughter, JoAnne and one son, John, were born.

HEWGLEY, James M.

in
Published: 
May-17-2011

James (Jim) Marion Hewgley, former Tulsa Mayor and prominent oilman, passed from this world on Tuesday, May 17, 2011, to be with his Lord and his loved ones. Jim was known to possess many talents and interests, and the positive and lasting impact on his family, friends, countless individuals, church, educational institutions, and community are immeasurable, and documenting this could fill many, many pages. Jim was born on November 7, 1916 in Gallatin, TN. His father was an oil field operations manager, and the family moved to Oklahoma with the discovery of oil in the twenties.

McATEE, George F. Jr.

in
Published: 
May-20-2011

George Fredric Maco McAtee Jr., 73, of Blountville, passed away on Friday, (May 20, 2011) in the NHC Healthcare Center in Bristol, Va. He was a native of Worcester, Mass., and a son of the late George Fredric Sr. and Laura Teresa Wilk McAtee. Mr. McAtee was a professor of Speech and Theater Arts, at ETSU, Indiana State, University of Science and Arts of Oklahoma, Virginia Intermont, Northeast State and King College. He was employed by Theatre Bristol for a number of years. He was a member of the Naval Reserves before and after his tenure with the U. S. Navy.