Distinguished Drovers: Our honored athletes

The Drovers boast 22 All-Americans, 39 NAIA Scholar-Athletes and 139 All-Conference coaches and athletes in their rich history.

NAIA All-Americans
1987-88
Herb Blunt, First Team (Men’s Basketball)

1995-96
Marcus Thompson, Statistical Leader, Third Team (Men’s Basketball)

2000-01
Theron Jackson, All-Tournament Team (Men’s Basketball)
Randy Hughes, All-Tournament Team (Men’s Basketball)
Delvin Washington, All Tournament Team (Men’s Basketball)

2001-02
Michael Williamson, MVP, First Team (Men’s Basketball)
Boniface Oballa, Honorable Mention (Men’s Soccer)
Alexis Vizarelis, Honorable Mention (Men’s Soccer)

2002-03
Katrina Hall, Second Team, All-Tournament First Team (Women’s basketball)
Michael Williamson, Second Team (Men’s Basketball)
Nene Coulibally, Honorable Mention (Men’s Soccer)

2003-04
Dana Askins, First Team, All-Tournament Team (Softball)
Jamie Pendley, Second Team (Softball)

2004-05
Dana Askins, Pitcher of the Year, First Team (Softball)
Kendra Gregory, All-Tournament Team (Softball)
Crystal Judkins, All-Tournament Team (Softball)

2005-06
Adam Day, Third Team (Men’s Soccer)

2006-07
Adam Day, Third Team (Men’s Soccer)

2008-09
Leslie Beaty, First Team (Softball)
John Gardner, Honorable Mention (Men’s Soccer)

2009-10
David Otieno, Second Team (Men’s Soccer)
Calli Cooper, Honorable Mention (Women’s Soccer)

Daktronics-NAIA Scholar-Athletes
1983-84
Sherrie Hill-McDougal (Women’s Basketball)

1989-90
Staci Watson (Women’s Basketball)

1997-98
Kimber Maddox (Women’s Tennis)

1998-99
Dave Kunitz (Men’s Soccer)
Juan Garcia (Men’s Soccer)
Allison Tobala (Softball)
Kate Nosova (Women’s Tennis)

1999-00
Allison Tobala (Softball)

2000-01
Alexis Vizarelis (Men’s Soccer)
Oisin Fagan (Men’s Soccer)
Molly Warren (Women’s Soccer)
Celio Suziki (Men’s Tennis)
Amy Patterson (Softball)
Molly Warren (Women’s Tennis)
Amy Ryan (Women’s Tennis)
Chad Jerman (Baseball)
Josh McMartin (Baseball)

2001-02
Alexis Vizarelis (Men’s Soccer)
Michelle Blake (Women’s Soccer)
Molly Warren (Women’s Soccer)
Oisin Fagan (Men’s Soccer)

2002-03
Jamile Green (Men’s Soccer)
Stephanie Barnett (Women’s Soccer)

2003-04
Laura Parker (Women’s Soccer)

2004-05
Laura Parker (Women’s Soccer)
Jessica Darling (Softball)
Courtney Foley (Softball)

2005-06
Jessie Brown (Women’s Soccer)
Jessica Darling (Softball)
Courtney Foley, also named ESPN The Magazine Academic All-American (Softball)
Morgan Thompson (Softball)

2006-07
Jessie Brown (Women’s Soccer)
Kayce Godwin (Women’s Soccer)
Jennifer Bridgforth (Softball)
Morgan Thompson (Softball)

2007-08
Wesley Costa (Men’s Soccer)
Paulo Kubis (Men’s Soccer)
Amanda Caldeira (Women’s Soccer)

2009-10
John Gardner (Men’s Soccer)

 

NAIA All Region
2000-01
Alexis Vizarelis (Men’s Soccer)

2001-02
Hollie Gauntt, Second Team (Softball)
Kristen Kauk, Second Team (Softball)

2002-03
Hollie Gauntt, Second Team (Softball)
Kristi Minton, Second Team (Softball)
Ashley Grider, Second Team (Softball)

2003-04
Nene Coulibaly (Men’s Soccer)

2004-05
Nene Coulibaly, First Team (Men’s Soccer)
Jonathan Oman, First Team (Men’s Soccer)
Dana Askins, First Team (Softball)

2005-06
Kindra Gregory, Second Team (Softball)
Courtney Foley, Second Team (Softball)

2006-07
Destiny Rachal, First Team (Women’s Soccer)
Alex Cernigliaro, Second Team (Women’s Soccer)

 

National Soccer Coaches Association of America
2009-10
David Otieno, Second Team, All-Southwest Region First Team (Men’s Soccer)
Calli Cooper, Third Team (Women’s Soccer)
Jimmy Hampton, Southwest Region Coach of the Year (Soccer)


All-Conference
Oklahoma Intercollegiate Conference (Four seasons: 1994-1998)
1995-96
Marcus Thompson, First Team (Men’s Basketball)
Stephanie Liebl, Second Team (Women’s Basketball)

Red River Athletic Conference (Two seasons: 1998-2000)
1998-99
Kyle Kester, Offensive Player of the Year, First Team (Men’s Soccer)
Adrian Anderson, First Team (Men’s Basketball)
Mark Chaney, First Team (Men’s Soccer)
Alexis Vizarelis, First Team (Men’s Soccer)
Robbie Williams, Second Team (Men’s Soccer)
Dave Kunitz (Men’s Soccer)

1999-00
Janice Corkery, Newcomer of the Year (Women’s Basketball)
Jennifer Shoffit, First Team (Women’s Basketball)
Kyle Kester, First Team (Men’s Soccer)
Donyell Beal, First Team (Men’s Soccer)
Alexis Vizarelis, First Team (Men’s Soccer)
Mark Chaney, First Team (Men’s Soccer)
Robbie Williams, Second Team (Men’s Soccer)
Gladys Mohochi, Second Team (Women’s Basketball)

Sooner Athletic Conference
1989-90
Staci Watson, First Team (Women’s Basketball)

1991-92
Peketa Hurley, Second Team, All-Tournament First Team (Women’s Basketball)

1992-93
Victor Parish, First Team (Men’s Basketball)
Peketa Hurley, Second Team (Women’s Basketball)

1993-94
Peketa Hurley, Second Team (Women’s Basketball)
Robert Smith, Second Team (Men’s Basketball)
--
2000-01
Brisco McPherson, Coach of the Year (Men’s Basketball)
Theron Jackson, Defensive Player of the Year, Third Team (Men’s Basketball)
Mike Williamson, First Team (Men’s Basketball)
Kristen Kauk, First Team Infielder (Softball)
April McAlister, Second Team Outfielder (Softball)
Adrian Anderson, Second Team (Men’s Basketball)

2001-02
Randy Hughes, Defensive Player of the Year, Third Team (Men’s Basketball)
Michael Williamson, First Team (Men’s Basketball)
Scarlet Baker, Second Team (Softball)
Hollie Gauntt, Second Team Pitcher (Softball)
Kristen Kauk, Second Team Infielder (Softball)
Katrina Hall, Third Team (Women’s Basketball)
Boniface Oballa (Men’s Soccer)
Alexis Vizarelis (Men’s Soccer)
Kevin Kester (Men’s Soccer)

2002-03
Julie Vergenz, Coach of the Year (Softball)
Katrina Hall, Defensive Player of the Year, Second Team (Women’s Basketball)
Michael Williamson, First Team (Men’s Basketball)
Boniface Oballa, First Team (Men’s Soccer)
Nene Coulibaly, First Team (Men’s Soccer)
Serida Thompson, First Team (Women’s Soccer)
Summer Holman, First Team (Women’s Soccer)
Hollie Gauntt, First Team Pitcher (Softball)
Ashley Grider, First Team Infielder (Softball)
Kristin Kauk, Second Team (Softball)
Kristin Minton, Second Team (Softball)
Melissa Andrews, Second Team (Softball)
Jamie Pendley, Second Team (Softball)
Corey Wicker, Second Team (Men’s Basketball)
Jamille Green, Second Team (Men’s Soccer)
Smeitha Hawkins, Third Team (Women’s Basketball)

2003-04
Julie Vergenz, Coach of the Year (Softball)
Dana Askins, Pitcher of the Year, First Team Utility (Softball)
Jamie Pendley, Pitcher of the Year, First Team (Softball)
Nene Couilbaly, First Team (Men’s Soccer)
Adam Day, First Team (Men’s Soccer)
Jason Reid, First Team (Men’s Soccer)
Summer Holman, First Team (Women’s Soccer)
Sam Pecore, First Team (Women’s Soccer)
Kristin Minton, First Team Designated Player (Softball)
Kristin Kauk, Second Team Outfielder (Softball)
Alissa Cordes, Second Team Infielder (Softball)
Kindra Gregory, Second Team Pitcher (Softball)
Bello Illiassou, Second Team (Men’s Soccer)
Ravon Justice, Second Team (Women’s Basketball)
Wayne Gibson, Second Team (Men’s Basketball)

2004-05
Wayne Gibson, Sportsmanship Award, First Team (Men’s Basketball)
Leigh Merchant, Newcomer of the Year (Women’s Soccer)
Dana Askins, Pitcher of the Year, First Team (Softball)
Sam Pecore, First Team (Women’s Soccer)
Tiffany Tredwell. First Team (Women’s Soccer)
Marcus Williams, First Team (Men’s Soccer)
Jonathan Oman, First Team (Men’s Soccer)
Adam Day, First Team (Men’s Soccer)
Brandon Brantley, First Team Pitcher (Baseball)
Kindra Gregory, First Team Pitcher (Softball)
Crystal Judkins, Second Team Infielder (Softball)
Morgan Skelley, Second Team Utility (Softball)
Stephanie Hey, Second Team Utility (Softball)
Nene Coulibaly, Second Team (Men’s Soccer)
Katie Sterling, Third Team (Women’s Basketball)

2005-06
Jonathan Oman, Defensive MVP, First Team (Men’s Soccer)
Adam Day, First Team (Men’s Soccer)
Katie Sterling, First Team (Women’s Basketball)
Dana Askins, First Team Utility (Softball)
Kindra Gregory, First Team Pitcher (Softball)
Courtney Foley, First Team Outfielder (Softball)
Stephanie Hey, Second Team Infielder (Softball)
Amanda Cotton, Second Team Infielder (Softball)
Shane Flannagan, Second Team (Men’s Soccer)
Danny Rodriguez, Second Team (Men’s Soccer)
Marcus Hines, Third Team (Men’s Basketball)

2006-07
Sha'Donna Stewart, Co-Newcomer of the Year, Third Team (Women’s Basketball)
Nikki Yager, First Team (Women’s Basketball)
Adam Day, First Team (Men’s Soccer)
Morgan Thompson, First Team Infielder (Softball)
Leslie Beaty, Second Team Infielder (Softball)
Jennifer Bridgforth, Second Team Outfielder (Softball)
Hillary Brown, Second Team Outfielder (Softball)
Marina Poddubskaya, Second Team Pitcher (Softball)
Shane Flanagan, Second Team (Men’s Soccer)
Jonathan Oman, Second Team (Men’s Soccer)
Jessie Brown, Second Team (Women’s Soccer)
Avrey Stevenson, Third Team (Men’s Basketball)

2007-08
Yesi Castillo, Co-Newcomer of the Year, First Team (Women’s Basketball)
Leslie Beaty, Second Team Infielder (Softball)
Tim Nelson, Second Team (Men’s Basketball)
Leah Merchant, Second Team (Women’s Soccer)
Jonathan Oman, Second Team (Men’s Soccer)
Dusan Rasovic, Second Team (Men’s Soccer)
Charitie Lewis, Third Team (Women’s Basketball)

2008-09
John Gardner, First Team (Men’s Soccer)
Annie Zoch, First Team (Women’s Soccer)
Nate Hammons, First Team Pitcher (Baseball)
Leslie Beaty, First Team (Softball)
Caitlyn Crotty, First Team (Softball)
Amy Tice, Gold Glove Team (Softball)
Brandt Lierle, Second Team (Baseball)
Luke Krobath, Second Team (Baseball)
Ricardo Moreira, Second Team (Men’s Soccer)
Nikola Cakarevic, Second Team (Men’s Soccer)
Wesley Costa, Second Team (Men’s Soccer)
Charitie Lewis, Second Team (Women’s Basketball)
Tim Nelson, Second Team (Men’s Basketball)
Ivaney Marquez, Third Team (Women’s Basketball)

2009-10
David Otieno, Player of the Year, Newcomer of the Year (Men’s Soccer)
Calli Cooper, Newcomer of the Year, NSCAA Third Team All-American (Women’s Soccer)
Jimmy Hampton, Coach of the Year (Men’s and Women’s Soccer)
Nate Hammons, Gold Glove Team, All-SAC Second Team (Baseball)
Regulo Moy, Second Team Utility Infielder (Baseball)
Charitie Lewis, Second Team (Women’s Basketball)
Niall Crick, Second Team (Men’s Soccer)
Aiden Ashmore, Second Team (Men’s Soccer)
Brittany Jay, Second Team (Women’s Soccer)
Gabby Martinez, Second Team (Women’s Soccer)
Taylor Fain, Second Team (Women’s Soccer)
Fred Savoie, Third Team (Men’s Basketball)

 

Academic All-Conference
Sooner Athletic Conference
2004-05
Nicole Sherman (Women’s Basketball)
Nate Foster (Men’s Basketball)

2005-06
Lindsey Monroe (Women’s Basketball)
Nicole Sherman (Women’s Basketball)
Nikki Yager (Women’s Basketball)

2006-07
Lindsey Monroe (Women’s Basketball)
Nikki Yager (Women’s Basketball)

2007-08
Sasha Ferguson (Women’s Basketball)

2008-09
Leslie Beaty (Women’s Basketball)
Sasha Ferguson (Women’s Basketball)
Allen Harris (Men’s Basketball)
Sarah Jamison (Softball)
Kim Alford (Softball)
Kristi Stout (Softball)
Michelle Bauer (Softball)
Hillary Brown (Softball)
Christina Wilson (Softball)
Caitlyn Crotty (Softball)

2009-10
Danielle Cota (Women’s Basketball)
N’Faly Berete (Men’s Basketball)

*We understand that this list is not complete. Please feel free to send any additions or changes to jjackson@usao.edu. We want to make sure each honored athlete is included!

Published: June 16, 2010